70. rocznica śmierci Juliana Tuwima, która przypada 27 grudnia, to doskonała okazja, aby przyjrzeć się nie tylko jego wyjątkowemu dziedzictwu literackiemu, lecz także mniej znanym aspektom jego życia. Artysta powtarzał szóstą klasę i miał znamię, które było jego ogromnym kompleksem.
Julian Tuwim - biografia
Julian Tuwim to jeden z najbardziej znanych polskich twórców dla dzieci. Jego wiersze wciąż są wydawane i czytane na dobranoc w wielu polskich domach. Zacznijmy jednak od początku. Tuwim urodził się 13 września 1894 roku w Łodzi. Zmarł 27 grudnia 1953 roku w Zakopanem.
To polski poeta żydowskiego pochodzenia, pisarz, autor wodewili, skeczy, librett operetkowych i tekstów piosenek. Był jednym z najpopularniejszych poetów dwudziestolecia międzywojennego. Tworzył również kabaret literacki „Pod Picadorem” oraz grupę poetycką „Skamander”. Tłumaczył poezję rosyjską, francuską, niemiecką oraz łacińską. W roku 1919 Tuwim wydał swój pierwszy tomik wierszy, zatytułowany „Czyhanie na Boga”. W późniejszych latach wydał ich jeszcze bardzo dużo, jednym z najbardziej znanych są „Kwiaty polskie”. Co ciekawe, jego twórczość była pozytywnie odbierana przez czytelników.
Prawdopodobnie nie istnieje w Polsce dziecko, które nigdy nie słyszało wierszy Jana Brzechwy. Wydawnictwa chętnie tworzą nowe wydania wierszy Brzechwy. „Akademia Pana Kleksa” choć jest na liście lektur obowiązkowych, które zwykle są niechętnie przez uczniów czytane, cieszy się ogromną popularnością.