MIAŁO BYĆ STRASZNIE W BORZECHOWIE

Miało być strasznie… i było!

W czwartek i w piątek, 30- 31.10.2014r. w Filii Biblioteki Publicznej  w Borzechowie obchodzono święto Halloween. Od samego progu gości witała zwisająca na pajęczynie, gigantyczna tarantula. Pojawiły się też nietoperze, groźne dynie, duszki i inne potwory.

W tych dniach bibliotekę odwiedziło bardzo dużo dzieci. W czwartek o godz. 15.30 zajęcia dla najmłodszych prowadził upiorny duch z filmu „Krzyk”. Dzieciaki przyszły w stosownych do okoliczności przebraniach. Nie brakło więc kościotrupów, czarownic i przedziwnych stworków. Nie wiadomo czy dzieci bały się duchów czy też chciały je w ten sposób skutecznie przepędzić. Wiadomo jednak, że wszyscy STRASZNIE się bawili. Uczestnicy imprezy zostali obdarowani halloweenowymi słodyczami i upominkami za ciekawe stroje. W piątek biblioteka przygotowała również krótkie zajęcia dla dzieci z pobliskiej szkoły.

Święto Halloween wywodzi się z pogańskiego, celtyckiego zwyczaju. W XIX w przywędrowało do Stanów Zjednoczonych, gdzie jest do dziś obchodzone najhuczniej. W ten dzień w Irlandii palono ogniska oraz odprawiano modły za dusze zmarłych. Od dawien dawna związany jest z czarną magią i odprawianiem czarów. Popularne symbole Halloween, to duchy, czarownice, nietoperze, czarne koty, gobliny, zombi itp. Inny znany symbol to wydrążona dynia podświetlona palącymi się w środku świecami.