23 KWIETNIA - ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH

23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki. Celem święta jest promocja czytelnictwa, a także zwiększenie świadomości dotyczącej ochrony własności intelektualnej.

Światowy Dzień Książki został zapoczątkowany w Katalonii w 1926 roku. Wybór daty – 23 kwietnia – nie był przypadkowy. W tym dniu zmarli bowiem Miguel de Cervantes, William Szekspir i Inca Garcilaso de la Vega, którzy mieli ogromny wpływ na literaturę światową. Święto początkowo obchodzono w Hiszpanii, ale z czasem coraz więcej czytelników dołączało do celebrowania literatury.

W 1995 roku podczas 28. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO Światowy Dzień Książki i Praw został proklamowany. Co roku UNESCO wybiera Stolicę Światowej Książki. Madryt jako pierwsze miasto otrzymało ten zaszczytny tytuł. W 2020 roku zostało wybrane miasto Kuala Lumpur w Malezji ze względu na silny nacisk na edukację włączającą rozwój społeczeństwa opartego na wiedzy i dostępnej lektury dla wszystkich części miasta. Program tegorocznej edycji skupia się na czterech tematach: czytaniu we wszystkich jego formach, rozwoju infrastruktury branży księgarskiej, integracji i dostępności cyfrowej oraz wzmocnieniu pozycji dzieci przez czytanie.

Ze względu na epidemię koronawirusa tegoroczna edycja ma wyjątkowy charakter. UNESCO zachęca wszystkich czytelników do wrzucania postów w mediach społecznościowych oznaczonych hashtagami #stayathome oraz #worldbookday.

 

 

 

 

 

Stworzone dzięki Joomla!®