NARODOWE CZYTANIE W ZBLEWIE

Już po raz ósmy w ramach akcji Narodowe Czytanie w Zblewie odczytano wybitne utwory należące do kanonu naszej literatury. W tym roku – podobnie jak w całej Polsce - był to zbiór zatytułowany „Nowele polskie”.

NARODOWE CZYTANIE W ZBLEWIE

„Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. Takie właśnie są zaproponowane w tym roku do Narodowego Czytania utwory Marii Konopnickiej, Elizy Orzeszkowej, Bolesława Prusa, Władysława Stanisława Reymonta, Henryka Rzewuskiego, Brunona Schulza, Henryka Sienkiewicza i Stefana Żeromskiego. Towarzyszyły one naszym rodakom, kiedy pod zaborami walczyli o suwerenność naszej Ojczyzny i szukali odpowiedzi na wyzwania swoich czasów. Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii”- czytamy w liście Prezydenta RP, który odczytała dzisiaj, witając uczestników akcji, kierownik biblioteki w Zblewie Emilia Bielska. Przypomnijmy, iż Prezydent Andrzej Duda pełni po raz kolejny patronat honorowy nad tym projektem.

W naszej gminie zaprezentowaliśmy utwór „Dym” Marii Konopnickiej oraz „Katarynka” Bolesława Prusa. Do dzisiejszego czytania zaprosiliśmy naszych mieszkańców:

  • Lucynę Herold-Wąs – Przewodniczącą Powiatowego Polskiego Stronnictwa Ludowego;
  • Paulinę Rezmer – studentkę III roku filologii polskiej na UMK w Toruniu;
  • Piotra Wróblewskiego – nauczyciela religii oraz regionalistę;
  • Pawła Orłowskiego - Księdza wikariusza z parafii św. Michała Archanioła w Zblewie.

„Narodowe Czytanie” w Zblewie zorganizowano już w piątek (6 września) na pięknym, biało-czerwonym skwerze im. Jana Pawła II. Zgromadziło się ponad 90 słuchaczy – w tym liczne grono dzieci i młodzieży z PSP w Zblewie oraz Bytoni, a także mieszkańcy.

Po raz drugi niespodziankę dla uczestników spotkania przygotował Pan  Zdzisław Kozłowski – sympatyk poezji, człowiek wielkiej wiary, który uświetnił zblewskie „Narodowe Czytanie” piękną recytacją w gwarze kociewskiej. Pan Zdzisław zaprezentował zabawny utwór „Kuronek i Kokoszka” oraz „Ziamnio kociewska".

 

Dziękujemy wszystkim za udział i obecność!

 

 

 

Stworzone dzięki Joomla!®