POGADANKI FILOZOFICZNE Z EUREKĄ- ciąg dalszy

W ramach Tygodnia Bibliotek w bibliotekach  w Pinczynie, w Borzechowie oraz kolejny raz w Zblewie odbyły się spotkania z Joanną Wągiel z Pracowni Filozoficznej Eureka.

Pogadanki filozoficzne z Eureką prowadzone są wg metody Lipmana, w różnych grupach wiekowych. Przedmiotem dociekań jest refleksja nad światem. Na zajęciach dzieci samodzielnie wyrażają swoje myśli i uczą się słuchania wypowiedzi innych, odkrywają wartość samodzielnego myślenia, przez co kształtują poczucie własnej wartości.

W spotkaniu udział wzięły dzieci z 3 klas Szkół Podstawowych z Pinczyna, Borzechowa oraz ze Zblewa. Podczas pogadanki zostały poruszone między innymi tematy dotyczące jabłka i tajemnicy istnienia przedmiotu, tego, co jest najbardziej istotne w jabłku, co jest wspólnego dla wszystkich jabłek na świecie, i skąd w ogóle wiemy, że to jest jabłko. Pyszna dyskusja skończyła się pokrojeniem go i spożyciem. Pożegnaliśmy się radosnym okrzykiem eureka! Dzieci poszły w świat zapewnione, że to one są najlepszymi filozofami, bo mają otwarte głowy na nowe oraz łatwość kojarzenia. Tych cech bowiem często brakuje dorosłym.