IRENA UKLEJA - " W BOLSZEWICKIM PIEKLE"

W poniedziałek 15 kwietnia 2019 r. w bibliotece w Pinczynie odbyło się spotkanie autorskie z Panią Ireną Ukleją - prezesem Koła Sybiraków w Starogardzie Gdańskim. Pani Irena w niezwykły sposób i piękną polszczyzną opowiedziała o losach swojej rodziny. Jako 7-letnia dziewczynka z całą rodziną została zesłana na syberyjski step. Bez jedzenia i wody przez długi miesiąc jechali  w bydlęcych wagonach, gdzie tylko o północy dostawali jeden posiłek. Życie na stepie było ekstremalnie trudne, zimą temperatury dochodziły nawet do minus  70 stopni. Głęboko w pamięci Pani Ireny pozostał jej ojciec ( oficer Wojska Polskiego), który szczęśliwie ich odszukał i po upływie siedmiu lat na Syberii, rodzina została sprowadzona do Polski.

Swoje wspomnienia Pani Irena ujęła w książce pt. " W bolszewickim piekle", która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem na spotkaniu. Pani Irena to niezwykle ciepła i mądra osoba. Dostarczyła słuchaczom wiele emocji i dała żywą i cenną lekcję historii.

Miłym zaskoczeniem na spotkaniu był wiersz zarecytowany przez Pana Zdzisława Kozłowskiego pt. " O klejnotach niematerialnych", który był zadedykowany specjalnie dla Pani Ireny. Kolejne spotkania z Panią Ireną odbędą się 14 maja ( wtorek) o godz. 16.00 w bibliotece w Zblewie i 30 maja (czwartek) w bibliotece w Borzechowie również o godz. 16.00.

Serdecznie zapraszamy!