POGADANKI FILOZOFICZNE Z EUREKĄ

Pogadanki filozoficzne z Eureką

w Gminnej Bibliotece Publicznej im. Małgorzaty Hillar w Zblewie

w dniu 5 marca 2014 roku.

Uwielbiam być filozofem! - Amelia ( 6 lat)

Laboratorium ( głowy) używam wtedy, kiedy myślę, aby coś wymyślić, - Olek( 5 lat)

Dlaczego istnieje słowo dlaczego; dlaczego telewizja, to telewizja? Już wiem, bo ma taką nazwę – Oliwer ( 6 lat)

W dzisiejszym świecie informacja jest niezbędna, aby przetrwać. Ale czy każda? Naszym obowiązkiem jest nauczyć dzieci wybierać te niezbędne, sprawić, aby zaczęły się zastanawiać. Ponieważ media proponują dziś konsumpcyjny model życia i nie unikniemy z nim konfrontacji, możemy sprawić, że dzieci będą dorastały bardziej świadomie. Moim zdaniem filozofowanie kształci tę umiejętność.

Pewnie uznacie Państwo, za subiektywną mą wypowiedź, lecz szkoły filozofowania z dziećmi istnieją na całym świecie, i świat ceni sobie ten sposób pracy z dziećmi, pewnie dlatego, że dostrzegł wcześniej niż my, problem natłoku informacji, którymi dziś są bombardowane dzieci, braku umiejętności rozmowy wśród nastolatków, kierowania do siebie komunikatów, zamiast prowadzenia rozmowy, jak kiedyś mówiono, sztuki konwersacji.

Wstęp dość długi, lecz niezbędny.

W Gminnej Bibliotece Publicznej im. Małgorzat Hillar w Zblewie w dniu 5 marca, uczniowie klas trzecich uczestniczyli w pogadankach filozoficznych, to był ich pierwszy kontakt z filozofią, rozmawialiśmy więc o tym, czym jest filozofia, na jakie pytania odpowiada, do czego się przyczyniła, no i czy nadal jest nam potrzebna? Filozofia – miłość mądrości, ta klasyczna definicja towarzyszyła nam podczas dyskusji. Dzieci świetnie wczuły się w atmosferę dyskursu filozoficznego, otworzyły swoje laboratoria filozoficzne (głowy) i rozpoczęły tworzenie pytań i co najważniejsze, same na nie odpowiadały: dlaczego ludzie mają marzenia? Dlaczego ziemia istnieje? Dlaczego ziemia nie jest biała? Dlaczego ludzie w Australii nie chodzą do góry nogami? Itd. Było niezmiernie ciekawie i twórczo.

A ponieważ nie mogło być zbyt poważnie, na koniec pobawiliśmy się w głuchy telefon, wymyślając hasła filozoficzne.

Dyskusja w zbliżonym wiekowo gronie rozwija swobodę językową, umiejętność koncentracji, zdolność do refleksji, lepsze umiejętności społeczne, wzmacnia poczucie własnej wartości.

Zapraszam wszystkich do filozofowania wraz z dziećmi.